Az egyedi tájérték főbb jellemzői
Egy hajdani urasági magtárból 1946-ban alakították ki a templomot. A templomtornyot 1967-ben emelték, a belső teret 1979-ben építették meg, ami a végső formáját 1997-ben nyerte el. Az 52 cm átmérőjű harangját 1930-ban Seltenhofer Frigyes fiai, a 76 cm átmérőjűt Ducsák István öntötte 1967-ben.
- Templom előtti kereszt
A templom előtt a tuják árnyékában áll egy fakereszt, fém korpusszal.
- Viola féle kereszt
A kőkereszt fekete korpusszal, a falu főutcáján egy ház kertjének beszögellésében áll. Vas-kerítéssel van körbevéve. Talapzatán a vésett felirat:
,,DÍCSÉRTESSÉK A JÉZUS KRISZTUS IMÁDUNK TÉGED KRISZTUS ÉS ÁLDUNK TÉGED MERT SZENT KERESZTED ÁLTAL VÁLTOTTAD MEG A VILÁGOT” /1933/VIOLA MI/RÁ RÓ”
- Szovjet emlékmű
Egy pirosra festett vaskerítéssel körülvett kő-oszlop. Rajta vörös csillag, és mélyített ciril betűkkel a felirat. Aljzatát borostyánszőnyeg borítja. Az emlékmű az 1945-ben elesett szovjet katonák emlékének állítatott.
- Engesztelési kereszt
Egy vaskerítéssel körülvett fehérre festett kőkereszt, fekete korpusszal. A kereszt két oldalán két örökzöld díszfa-csemete található. A talpazatán vésett és kifestett felirat szövege:
IGY SZERETTE KRISZTUS A VILÁGOT/ENGESZTELÉSÜL ÁLLÍTOTTÁK A GYŐRLADAMÉRI HÍVEK 1964.
A kereszt településünk Dunaszeg felöli végénél az országút és a Hunyadi utca találkozásánál található.
- Háborús emlékkereszt
Egy kőből készült kereszt korpusszal, a talapzaton a vésett felirat felül: ,,FELTÁMADUNK / EMELTETETT 1921-BEN”. A felirat alul:
,,AZ 1914-18 ÉVI VILÁGHÁBORÚBAN ELESETT HŐSÖK: NAGY ISTVÁN SÁNTHA KÁLMÁN ÉS ISTVÁN MAKKOS MIHÁLY ÉS FERENCZ KRÁNICZ GYULA SZABÓ ALBERT.”
Az emlékkereszt, a Szent István úti temetőben található.
- Temető
A sírkertben modern bitumenzsindelyes ravatalozó áll lélekharanggal.
- ’56-os emlékmű
Az önkormányzati hivatal melletti emlékparkban található a modern kőszobor, egy lépcsőzetes talapzaton. Egyetlen felirat: 1956.
- I. és II. világháborús emlékmű (Hősi emlékmű)
Az önkormányzati hivatal melletti emlékparkban kapott helyet, fekete márványból készült emlékmű, amely az I. és II. világháborúban elesett hősöknek állít emléket.
- Milleniumi kereszt
Az önkormányzati hivatal melletti emlékparkban helyezték el a milleniumi emléket, a kettős fakeresztet 2000-ben. Mellette egy oszlop-tujákkal szegélyezett sétány található. Egy régi tűzoltókocsi is itt került kiállításra.
- Fehér gólya fészek
A fehér gólyafészek egy fa villanyoszlopon található fészektartó kosáron. Évek óta lakott, a költés zavartalan. Az állat fokozottan védett, eszmei értéke 100 000 Ft.
- Feketék-Dűlő
A 28 ha-os terület természetközeli változatos élőhely, természeti terület, vizes élőhely. Része a Natura 2000 hálózatnak és országos védelemre tervezett.
- Csikós-rét:
A 68 hektáros terület nagy része gyep, természetközeli sédbúzás mocsárrét társulás. Natúra 2000 és védelemre tervezett.
- Szigeti-legelő:
A mintegy 20 hektáros terület kisebb része nádas, nagyobb része gyep művelési ágú. A természetközeli gyep hajdan a falu legelője volt, majd az állatállomány megszűntével kaszálórét művelésben volt és jelenleg újra legeltetik, méghozzá lovakkal. A táj így visszanyerte az eredeti szépségét és hangulatát.
- Győrladaméri Szavai-holtág (Szavai-főcsatorna):
A hajdani Duna-ág ma belvízlevezető csatornaként működik. Partjait nádas és magaskórós társulások kísérik bokorfüzesekkel tarkítva. Természeti terület, ökológiai folyosó és vizes élőhely.
- Keréktói-holtág (Keréktói-lapos):
A hajdani Duna-ág ma belvízlevezető csatornaként működik. Partjait nádas és magaskórós társulások kísérik fűzesekkel és telepített égeressel. A holtág a keréktói mocsárból indul és a Zámolyi-csatornába torkollik. A nedves rét részein védett hússzínű ujjaskosbor is virágzik. Természeti terület, ökológiai folyosó és vizes élőhely.
- Somosi-holtág (Somosi-csatorna, Somosi-lapos):
A hajdani Duna-ág ma belvízlevezető csatornaként működik. Partjait nádas és magaskórós társulások kísérik bokorfűzesekkel tarkítva. A holtág a Nádastóból indul, a Somos-erdő alatt és a Zámolyi-csatornába torkollik. Természeti terület, ökológiai folyosó és vizes élőhely.
- Somosi-tó (Tündér-tó):
A védett Nádas-tói nádasa és a védett Somos-erdő közé D-ről beékelődik egy drótkerítéssel körülvett látványtó.
- Régi bányató (Papföldi-régi bányató, Horgásztó):
A hajdani bányató maradványát, és a környező területet az elmúlt években rekultiválták, meghagyva a már magától is természetessé regenerálódott részeket, nádas foltokat. A partján nyáras erdőfolt található.
2009-ben egy pár hattyú is költött a nádasban. Vize horgászvíz.
- Hullámtéri-dűlő:
Régen nagy kiterjedésű rétek voltak a hullámtérben, de az állattartás megszűnésével mára minimálisra csökkent. A Mosoni-Duna meanderét főleg szántók alkotják, és őrzik a jellegzetes szigetközi ártéri táj arculatát.
- Gyűrűs-pusztai kisvasúti erdősáv:
Az uradalmi időkben gazdasági kisvasút kötötte össze az Alsó-szigetközi majorságokat. Az egyik szakasz Patkányos- és Gyűrűs-pusztáról indult, majd Tölös-pusztán keresztól Győrladamér és Dunaszeg érintésével a Bolgányi-hídon keresztül vezetett Öttevényre, a nagy vasúthoz. Mára a vasút megszűnt, a síneket felszedték, csak egy csodálatos bokros erdősáv maradt meg a helyén. Napjainkra az út két oldalán található kettős cserjesor annyira összeolvadt, hogy az már átjárhatatlanná vált, és egyetlen erdősávot alkot. (Sokféle fafajjal elegyes: fehérfűz, fekete- és fehérnyár, tölgy, kőris, juhar, dió, vadkörte, akác, stb.) Kiváló énekesmadár élőhely, ökológiai zöld folyosó, természeti terület.
- GYŐRLADAMÉR – Somos erdő
A morotva keleti részéhez csatlakozik a 16 ha nagyságú Somos-erdő, a szil, kőris, tölgy ligeterdők egyik kicsi, alsó-szigetközi maradványa. A magas kőris lassan-lassan kiszorítja a kocsányos tölgyet és a vénic-szilt. A cserjeszint tavasszal rendkívül színes. Már tél végén megjelennek a mogyoró barkái, majd később a húsos som aranysárga virágai. Szép a védett lágyszárúak, a dunai csillagvirág és a fákra felkúszó ligeti szőlő látványa. A gyepszintet a tölgyesek jellemző virágai díszítik. Ilyen a sokak által szeretett gyöngyvirág, a ritkább erdei gyöngyköles, és a széles levelű salamonpecsét. Májustól kezdve ezeken a helyeken már virágoznak legszebb növényeink, az orchideák. Szép az erdő ősszel is, amikor messzire virít a húsos som vöröse, a kökény kék termése és a piros csipkebogyó.
- GYŐRLADAMÉR tavai
A Dunaszegi morotvató feltöltődött keleti része több, mint 40 hektár nagyságú Nádas-tó. A hajdani folyó-ág parjtán hullámzón nádas, számos madár fészkelő helye. A falutól észak-keletre a hajdani kavicsbányák helyén tavak vize csillog, és a tavakat körülvevő területen több védett és ritka növényfaj él. Ilyen a hússzínű ujjasbokor, a vitézkosbor, a mocsári noszofu, a gyíkpohár. Az elhagyott bányagödrökben csillogó vizet fűzbokrok, szürke nyárfák védelmében sűrű nádas szegélyezi, ahol a nádi énekesmadarak több fajta menedéket talál. Nádas-tava és az Alsó-Szigetközben lévő Somos-erdő védett, egyedülálló növényritkaságaival (négy orchideafaj) és ott fészkelő madaraival csodálatos látványt nyújt, a Szavai-csatorna kitűnő horgászhely.
A Mosoni-Duna közelében egy lovadra mellett pihenőhely is épül vízi túzárók számára.
Győrladaméron áthalad a Győr Mosonmagyaróvárral összekötő kerékpárút, mely lehetővé teszi, hogy az említett természeti értékeket kerékpártúra során is megcsodálhassuk.